آنادایز آلومینیوم در خانه

آنادایز آلومینیوم در خانه

آنادایز آلومینیوم در خانه: آلومینیوم آنودایز شده برای ایجاد یک لایه مقاوم در برابر خوردگی و سایش فلز آلومینیوم استفاده می شود. فرآیند آندایز کردن همچنین باعث میشود که خاصیت مکانیکی فلز افزایش پیدا کند، مانند آلیاژ آلومینیوم، که به شما امکان می دهد فلز را به رنگ روشن رنگ کنید. آندایز کردن در خانه می تواند برای پروژه هایی مانند محافظت از میراث خانوادگی فلزی و جواهرات قدیمی مفید باشد. همچنین می تواند یک آزمایش علمی جالب در خانه باشد که با بچه های بزرگتر امتحان کنید. فقط به یاد داشته باشید که هنگام آنودایز کردن آلومینیوم در خانه، احتیاط بیشتری در مورد مواد سوزاننده مانند لیمو و اسید سولفوریک انجام دهید، زیرا این محصولات در صورت استفاده نادرست ممکن است باعث سوختگی شیمیایی شوند.

آنودایز آلومینیوم در خانه

 • آلومینیوم خود را بشویید، چربی زدایی کنید و در محلول لیمو خیس کنید تا کاملا تمیز شود و هرگونه آنودایز موجود روی سطح پاک شود.
 • در یک منطقه با تهویه مناسب، آلومینیوم خود را به منبع برق متصل کنید و آن را در یک ظرف مخلوط 1:1 از آب مقطر و اسید باتری قرار دهید.
 • برق را به مدت 45 دقیقه به آلومینیوم خود بدهید، سپس آن را از ظرف خارج کنید. فلز آنودایز شده را به مدت 15 دقیقه در ظرف رنگ داغ قرار دهید تا رنگ شود.

چند قطعه فلزی استاندارد آلیاژ آلومینیوم بخرید. آنودایز کردن به ویژه با آلومینیوم کار می کند، بنابراین، اگر دقت کنید، می توانید آن را در خانه انجام دهید. برای شروع از قطعات کوچک آلومینیومی استفاده کنید تا بتوانید آن را در مقادیر کمی اسید غوطه ور کنید

شما می توانید قطعات آلومینیومی کوچک را برای این منظور با قیمت نسبتاً مقرون به صرفه از اکثر فروشگاه های تامین کننده آلومینیوم تهیه کنید ولی اگر نیاز به آنادایز ورق آلومینیوم داشتید می توانید با مرکز پارسیان آلومینیوم که سالها در بخش آلومینیوم فعالیت می کنند تهیه نمایید. ارتباط با کارشناسان 02133115500

 

آنادایز آلومینیوم در خانه
آنادایز آلومینیوم در خانه

در طی این فرآیند، بخشی که آنادایز می کنید به عنوان آند شما عمل می کند.

یک ظرف پلاستیکی ضخیم بخرید تا فلز خود را زیر آب ببرید نوعی پلاستیک را انتخاب کنید که بسیار سخت و بادوام باشد. اندازه دقیق تشت مورد نیاز شما بستگی به چیزی دارد که با آن کار می کنید، اما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا قطعه فلزی و آلومینیوم شما را نگه دارد و همچنان فضای اضافی برای مایعات داشته باشد.

 • شما همچنین می توانید رنگ مخصوص برای آندایزینگ خریداری کنید که ممکن است نتایج بهتری داشته باشد.

اقلام مورد نیاز خود را برای آندایزینگ خریداری کنید. برای آنودایز کردن در خانه به چندین قطعه خاص نیاز دارید. بیشتر این اقلام را می‌توانید در فروشگاه آلومینیوم پیدا کنید.

یک محصول چربی گیر

کاتد سربی که به اندازه کافی طول دارند تا سطل پلاستیکی شما را آویزان کند

یک رول سیم آلومینیومی

آب مقطر به اندازه کافی برای پر کردن ظرف پلاستیکی شما

جوش شیرین

دستکش

برای آندایز کردن، به چندین گالن اسید سولفوریک (اسید باتری)، لیمو و یک منبع تغذیه ثابت حداقل 20 ولت نیاز دارید. پیدا کردن اسید باتری ممکن است سخت باشد. با این حال، معمولا در فروشگاه های قطعات خودرو در دسترس است. یک شارژر باتری بزرگ باید به عنوان منبع تغذیه ثابت کار کند.

شروع مرحله آنادایز آلومینیوم در خانه

فلز خود را با آب و صابون بشوییدتمیز کردن کثیفی و زباله کمک می کند تا فرآیند آنودایز به خوبی اجرا شود و احتمال نقص در حین کار کاهش می یابد. با استفاده از مواد شوینده ملایم و آب گرم، شیئی را که می خواهید آندایز کنید بشویید. سپس آن را با پارچه تمیز یا حوله کاغذی کاملا خشک کنید.

با یک پارچه یا چربی گیر هرگونه . آلودگی از فلز خود را در صورت لزوم پاک کنید، قبل از اینکه به مرحله بعدی بروید، مطمئن شوید که هیچ چربی و الودگی روی فلز شما باقی نمانده است.

لیمو را در آب رقیق کنید تا محلول شستشو ایجاد شوددر یک ظرف پلاستیکی کوچک، 3 قاشق غذاخوری محلول قلیایی لیمو را مخلوط کنید. (3.8 لیتر) آب مقطر. با پوشیدن یک جفت دستکش پلاستیکی، جسمی را که می خواهید آنودایز کنید در محلول لیمو قرار دهید. اجازه دهید 3 دقیقه بماند، سپس آن را بردارید و با آب گرم کاملا بشویید.

ظرف پلاستیکی خود را در مکانی با تهویه مناسب قرار دهید. همچنین باید دور از چیزهایی قرار گیرد که در طول این فرآیند ممکن است آسیب ببینند. آن را روی یک تکه تخته سه لا و/یا یک پارچه قطره ضخیم در صورت ریختن آن قرار دهید. یک گاراژ با در باز یا یک سوله با همه درها و پنجره های باز معمولا مکان خوبی است

برای بهترین نتیجه، این کار را زمانی انجام دهید که دمای داخل خانه بین (21 تا 22 درجه سانتیگراد) است.

منبع تغذیه خود را تنظیم کنید آن را روی یک ماده غیر قابل اشتعال مانند بتن قرار دهید. از یک مولتی متر که در اکثر فروشگاه های لوازم خودرو موجود است استفاده کنید تا مطمئن شوید باتری شما به طور مداوم کار می کند.

شما باید سیم مثبت شارژر یا یکسو کننده باتری خود را به سیمی که به آلومینیوم شما متصل می شود وصل کنید.

 • شما باید سیم منفی خود را از شارژر باتری خود به یک سیم آلومینیومی متصل به 2 کاتد سرب وصل کنید.

یک سر سیم بلند آلومینیومی را به آند خود ببندید. سیم آلومینیومی گیج 12 برای این استفاده خوب عمل می کند. آن را بپیچید یا آن را به قسمتی که مشخص نیست وصل کنید. برای مثال، اگر کلیدی را آندایز می کنید، ممکن است سیم را دور محل اتصال بین تیغه و کمان بپیچید.

قسمتی که به سیم متصل می شود آنودایز نمی شود.

اطمینان حاصل کنید که برای شارژ یکنواخت تر، آن را بسیار محکم بسته بندی کنید.

یک کاتد سربی در هر طرف مخزن خود قرار دهیدسیم آلومینیومی را بین کاتدها ببندید و آنها را روی تخته چوبی کوچک خود به هم وصل کنید. منبع تغذیه با بار منفی را به این سیم وصل خواهید کرد.

 • اطمینان حاصل کنید که سیم متصل کننده آند با کاتدهای سرب تماس نداشته باشد.

مخلوطی 1:1 از آب مقطر و اسید باتری در ظرف پلاستیکی خود درست کنیدمقداری که استفاده می کنید به اندازه قطعه فلزی که می خواهید آندایز کنید بستگی دارد. شما باید به اندازه کافی برای غوطه ور شدن آند خود داشته باشید. بسیار مراقب باشید که هنگام مخلوط کردن نریزید.

 • قبل از شروع کار با اسید، ماسک قرار دهید. یک فن را برای تهویه هوا روشن کنید.
 • همیشه آب را قبل از اسید داخل آن بریزید.
 • اگر اسیدی ریختید، سریع روی آن را با جوش شیرین بپوشانید.

سیم های آلومینیومی خود را به منبع تغذیه وصل کنید. سیمی که از آند شما منتهی می شود باید به ترمینال مثبت منبع تغذیه شما متصل شود. سیمی که از کاتدهای سرب منتهی می شود باید به ترمینال منفی منبع تغذیه شما متصل شود

قبل از اینکه منبع تغذیه خود را روشن کنید، اطراف ظرف پلاستیکی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ریزش وجود ندارد. همچنین باید دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید برق به طور ایمن وصل شده و پوست شما کاملاً پوشیده شده است.

 

آنادایز آلومینیوم در خانه
آنادایز آلومینیوم در خانه

مرحله آخر آنادایز کردن فلز آلومینیوم در خانه 

منبع برق خود را روشن کنیدهنگامی که منبع تغذیه شما روشن است، به آرامی آن را روشن کنید تا به آمپر ایده آل خود برسید. یک قانون خوب این است که از 12 آمپر در هر فوت مربع ماده استفاده کنید. (12 آمپر به ازای هر 0.09 متر مربع متریال)

افزایش سریع برق یا استفاده بیش از حد می تواند سیم های آلومینیومی شما را بسوزاند.

منبع تغذیه را به مدت 45 دقیقه ثابت نگه دارید. مشاهده خواهید کرد که حباب های اکسیداسیون کمی روی سطح آند شروع به تشکیل می کنند. آند نیز شروع به تغییر رنگ می کند، قهوه ای و سپس زرد می شود.

اگر در عرض 30 ثانیه پس از روشن شدن منبع تغذیه، حباب‌هایی را مشاهده نکردید، منبع تغذیه خود را خاموش کرده و اتصالات خود را بررسی کنید. این معمولاً نشان می دهد که منبع تغذیه شما به درستی وصل نشده است.

رنگ خود را در طول فرآیند آندایزینگ مخلوط کنیداگر قصد دارید قسمت خود را رنگ کنید، رنگ را طوری آماده کنید که وقتی آند شما از حمام خارج شد، گرم و آماده باشد. رنگ های مختلف نیازهای متفاوتی دارند، بنابراین رنگ خود را طبق دستورالعمل روی بسته بندی محصول آماده کنید.

حرارت دادن رنگ به افزایش مقدار رنگدانه ای که قسمت شما می گیرد کمک می کند. با این حال، رنگ نباید تا دمای بیش از 122 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) گرم شود.

 • رنگ ممکن است برای گلدان ها مضر باشد، بنابراین از رنگ قدیمی که دیگر برای غذا استفاده نمی کنید استفاده کنید.

پس از 45 دقیقه منبع تغذیه را خاموش کنید. هنگامی که آند شما در حمام تمام شد، منبع تغذیه خود را قبل از تلاش برای بازیابی آن خاموش کنید. آلومینیوم خود را با دقت بردارید و با آب مقطر بشویید.

قسمت آلومینیومی را در حمام رنگ گرم قرار دهیداجازه دهید قسمت به مدت 15 دقیقه در رنگ بماند. اگر فقط بخشی از آند خود را می‌کشید (مثل قوس کلید)، سیم آلومینیومی خود را دور قسمتی که نمی‌خواهید رنگ کنید بپیچید. از این به عنوان یک دسته برای فرو بردن آند خود در رنگ استفاده کنید.

 • اگر قصد ندارید قسمت آلومینیومی خود را رنگ کنید، مستقیماً قسمت را به مدت 30 دقیقه در آب مقطر بجوشانید.

آب مقطر را روی یک بشقاب داغ بجوشانید. شما باید آب کافی برای غوطه ور شدن آند خود داشته باشید. هنگامی که آند شما در حمام رنگ تمام شد، آن را بردارید و به مدت 30 دقیقه در آب جوش قرار دهید.

فلز داغ را با دقت بردارید و اجازه دهید تا خشک شودآلومینیوم تازه رنگ شده خود را روی یک حوله یا پارچه تمیز قرار دهید و قبل از دست زدن به آن اجازه دهید کاملا خنک شود. پس از خنک شدن، سطح باید آب بندی شود.

 

4/5 - (3 امتیاز)
آنادایز آلومینیوم در خانه
فهرست مطالب

مطالب مرتبط

شماره های تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *