شمش خشک کارتلی

شمش خشک کارتل

شمش خشک

شاید این سوال شما هم باشد که شمش کارتلی چیست؟ در واقع منظور از آن بخش هایی از آلومینیوم است که برای ساخت آلومینیومی بکار برده می شود. شمش های کارتلی به صورت قوطی ها یا بلوک های بزرگ تهیه می شوند و برای خریداران که شرکت هایی که تولید کننده ورق ها، پروفیل ها و… هستند ارسال می شوند. البته در برخی صنایع دیگر همچون خودرو سازی، ساختمان سازی، بسته بندی و… نیز استفاده می شود.

شمش خشک کارتلی چگونه تهیه می شود؟

در مرحله اول بوکسیت از معدن استخراج می شود که این بوکسیت ها دارای اکسید آلومینیوم هستند. در مرحله بعد بوکسیت را از آلاینده ها و مواد مضر جدا می کنند. در ادامه فرایند شسشو و مراحل شیمیایی و آسیاب کاری نیز انجام می شود. سپس آلومینیوم خام در قالب ها قرار می گیرد که  آنها به کارتل آلومینیوم معروف هستند. پس از طی این مراحل کارتل ها به بازار ارسال می شود تا خریداران برای استفاده در صنایع مختلف بتوانند آنها را خریداری کنند.

برای خرید شمش آلومینیوم خشک با قیمت مناسب می توانید با کارشناسان ما در آلوم آنلاین تماس بگیرید: 02156715210

 

شمش خشک کارتل
شمش خشک کارتل

ویژگی های شمش خشک کارتلی

 • به راحتی می توان آن را رنگ کرد.
 • مقاومت بالا در برابر شرایط اقلیمی.
 • قابلیت بازیافت دارد و می توان ضایعات آن را دوباره استفاده کرد.
 • پایداری شیمایی آن بسیار بالا است.
 • با اینکه وزن زیادی ندارد در مقابل ضربه مقاوم است.
 • به راحتی می توان آن را برش داد و به شکل های مختلف تبدیل کرد.

به طور کلی باید بگوییم شمش خشک کارتلی قطعه خالصی است که به شکل ماده اولیه تولید برخی از محصولات استفاده می شود از آلومینیوم مذاب تهیه می گردد. همانطور که گفته شد مزایا بسیاری دارد و علاوه بر این کاربرد های متنوعی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کاربرد های شمش خشک کارتلی

از کاربرد های این نوع شمش می توان به مواردی همچون حمل و نقل، ساخت و ساز، صنعت برق، ساختمان سازی، بسته بندی و صنعت خودرو سازی اشاره کرد.

 • حمل و نقل

آلومینیوم با توجه به اینکه وزن کم و مقاومت نسبتا خوبی دارد در حمل و نقل استفاده می شود. صنعت حمل و نقل چند قسمت دارد که این فلز با محبوبیت و قابلیت هایی که در در تمامی این بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ساخت و ساز

با توجه به ویژگی های آلومینیوم از جمله وزن کم و شکل پذیری آن در ساخت و ساز نیز مورد توجه قرار گرفته است. به طور مثال در ساخت در و پنجره منازل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن کیفیت و عمر طولانی که دارد باعث شده است تا محبوبیت ویژه ای پیدا کند.

 • صنعت برق

از این فلز در سیم کشی شبکه برق نیز استفاده می شود و همینطور در خطوط برق هوایی؛ چرا که آلومینیوم ویژگی رسانایی خوبی دارد. باید بدانید که آلومینیوم تا حدودی مشابه مس عمل می کند با این تفاوت که وزن کمتری دارد.

 • ساختمان سازی

آلومینیوم به طور کلی در ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارد به طور مثال استفاده در سیستم های حرارتی، سیستم تهوه هوا، نرده ها، دستگیره ها و… . حتی در تهیه وسایلی که برای خانه نیز می خریم کاربرد دارد

 

شمش خشک کارتل
شمش خشک کارتل
 • بسته بندی

امروزه استفاده از فلز آلومینیوم در بسته بندی بسیار افزایش یافته است. در بیشتر بسته بندی مواد غذایی شما این فلز را مشاهده می کنید و همانطور که گفته شد دلیل استفاده از این فلز سبک بودن و قابلیت شکل پذیری آن است.

در بالا به برخی کاربرد های آلومینیوم اشاره کردیم که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد شمش های کارتلی در صنایع مختلف استفاده می شود که در روز مره خود با بیشتر آنها سرو کار داریم.

نتیجه گیری

شمش کارتل در صنایع مختلفی کاربرد های متنوعی دارد که امروزه یکی از پر مصرف ترین ها به شمار می آید. شمش کارتل همان شمش آلومینیوم است که به طور خالص در بازار عرضه می شود. استفاده از این نوع فلز در صنایع مختلف دلایل زیادی دارد که عبارت اند از: شکل پذیری این فلز، سبک بودن آن، مقاومت در برابر شرایط اقلیمی و … . همانطور که گفته شد کاربرد های این فلز در صنایع بی شمار است به طور مثال استفاده در حمل و نقل، ساخت و ساز و به ویژه بسته بندی محصولات که پر مصرف ترین است و امروزه بسیار به چشم می خورد.

سوالات متداول

شمش خشک کارتلی چیست؟

توده هایی از آلومینیوم است که برای تولید محصولات آلومینیومی تهیه می شود. شمش های کارتلی به صورت قوطی ها یا بلوک های بزرگ تهیه می شوند و برای خریداران که شرکت هایی که تولید کننده ورق ها، پروفیل ها هستند ارسال می شوند.

شمش خشک کارتلی چه ویژگی هایی دارد؟

از ویژگی های این فلز می توان به مواردی مثل: به راحتی می توان آن را رنگ کرد، مقاومت بالا در برابر شرایط اقلیمی، قابلیت بازیافت دارد و می توان ضایعات آن را دوباره استفاده کرد، پایداری شیمایی آن بسیار بالا است، با اینکه وزن زیادی ندارد در مقابل ضربه مقاوم است، به راحتی می توان آن را برش داد و به شکل های مختلف تبدیل کرد اشاره کرد.

کاربرد شمش آلومینیوم در بسته بندی چیست؟

امروزه استفاده از فلز آلومینیوم در بسته بندی بسیار افزایش یافته است. در بیشتر بسته بندی مواد غذایی شما این فلز را مشاهده می کنید و همانطور که گفته شد دلیل استفاده از این فلز سبک بودن و قابلیت شکل پذیری آن است. به طور مثال بسته بندی غذاهای بیرون بر، نوشیدنی ها، روغن

به این مطلب امتیاز دهید
شمش خشک کارتل
فهرست مطالب

مطالب مرتبط

شماره های تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *