پروفیل آلومینیوم آنادایز

پروفیل آلومینیوم آدانایز

فرآیند آنادایز در پروفیل آلومینیوم

معمولا از پروفیل های آلومینیوم بدون انجام عملیات آنادایز استفاده نمی شود. آنادایز کردن یک فرآیند غیرفعال سازی الکترولیتی است. در طی این فرآیند یک لایه نازک از اکسید آلومینیوم در سطح بیرونی پروفیل ها ایجاد می شود که دوام و ظاهر را بهبود می بخشد. این اکسید آلومینیوم مانند رنگ یا آبکاری روی سطح اعمال نمی شود، اما به طور کامل در ساختار فلز آلومینیوم یکپارچه شده است، بنابراین پوسته نمی شود.

از مزایای آندایزینگ می توان به ماندگاری، ثبات رنگ، سهولت در تعمیر و نگهداری، سلامت و امنیت اشاره کرد.

فروشگاه آلوم آنلاین دارای سابقه طولانی در زمینه خرید و فروش ورق آلومینیوم، پروفیل آلومینیوم و سایر محصولات آلومینیومی است. شما می توانید جهت خرید پروفیل آلومینیوم آنادایز و محصولات آلومینیومی، با کارشناسان آلوم آنلاین تماس بگیرید. 02133115500

انواع روش های آنادایز آلومینیوم

ما سه روش برای آندایز کردن پروفیل های آلومینیومی داریم:

 • آندایزینگ اسید سولفوریک
 • آندایزینگ سخت پروفیل های آلومینیومی
 • آندایزینگ فنی
 • آندایزینگ اسید کرومیک

تقریباً تمام آلیاژهای آلومینیوم را می توان آنادایز کرد. آلیاژ یک عامل تعیین کننده برای رنگ قسمت آنادایز شده است. آلیاژی از سری 3000 خاکستری می شود و آلیاژ 7000 طلایی می شود اما می توان لایه اکسید محافظ را در رنگ های مختلف عرضه کرد.

پروفیل آلومینیوم آدانایز
پروفیل آلومینیوم آدانایز

کاربرد پروفیل آلومینیوم آنادایز

آنادایز کردن کاربرد های متعددی را به مواد آلومینیومی می بخشد و می تواند در طیف گسترده ای از زمینه ها استفاده شود مانند:

 • ماشین آلات
 • خودرو
 • صنعت لوازم خانگی
 • تجهیزات پزشکی
 • صنعت داروسازی
 • تکنولوژی دفاعی
مراحل آندایزینگ پروفیل آلومینیوم

1-فرآیند آنادایز کردن آلومینیوم

فرآیند آنادایز کردن آلومینیوم شامل پولیش مکانیکی، چربی زدایی، شستشو با آب، اعمال شیمیایی، شستشو با آب، آنادایز کردن، شستشوی آب، آب بندی و روشن کننده مکانیکی است. قطعه آلومینیوم مورد نظر در یک محلول الکترولیت مناسب معلق می شود و به عنوان آند برای الکترولیز استفاده می شود. در فرآیند الکترولیز، یون‌های هیدروکسید آب، الکترون‌ها را در آند ساطع می‌کنند تا تبدیل به آب و اکسیژن اکولوژیکی جدید شوند و آلومینیوم را به یک اکسید آلومینیوم ضخیم‌تر تبدیل می‌کند. از آنجایی که این فرآیند توسط محصولات فلزی به صورت آند اکسید می شود، آندایزینگ نامیده می شود. پس از آنادایز شدن محصولات آلومینیومی، رنگ، مهر و موم شده و پردازش می شود تا به محصولات رنگی تبدیل شوند.

2- مراحل رنگرزی فرآیند آندایزینگ آلومینیوم

قطعات آلومینیومی از پیش تصفیه شده با گریس ، مقدار کمی مواد ساینده، گرد و غبار و لایه های اکسید معیوب در طی فرآیندهای ماشینکاری متعدد رنگ می شوند. این مواد دارای رسانایی الکتریکی ضعیفی هستند و نمی توان آنها را آنادایز کرد، بنابراین نیاز به تصفیه اولیه دارند. برای آندایزاسیون اولین مرحله تهیه الکترولیت اسید سولفوریک است که مخلوطی از 18-20 کیلوگرم اسید سولفوریک و 80-82 کیلوگرم آب دیونیزه شده است. در این زمان، وزن مخصوص محلول حدود 1.125-1.140 است. گاهی اوقات برای به دست آوردن یک اکسید آندی محافظ خوب، معمولاً مقدار کمی اسید اگزالیک به الکترولیت اسید سولفوریک اضافه می شود. دومین مرحله فرآیند اکسیداسیون آندی آلومینیوم است. قطعات آلومینیومی مورد رنگرزی به عنوان آند استفاده می شوند و همه در الکترولیت غوطه ور می شوند و سپس آن را روشن می کنند. دمای الکترولیت در 12-25 درجه سانتیگراد کنترل می شود، چگالی جریان آند 1-2 A/dm² است و ولتاژ سلول بین 13-23 ولت است. زمان حدود 30-40 دقیقه است. پس از انجام مراحل فوق، قطعات آلومینیومی را در هر زمان از الکترولیت خارج کرده و اسید را با آب تمیز شستشو می دهند. به قسمت های مقعر باید بیشتر توجه شود در غیر این صورت لکه های سفید ظاهر می شوند. پس از تمیز شدن اسید، در مرحله بعدی در آب تمیز غوطه ور می شود.

دو نوع رنگ وجود دارد: رنگهای معدنی و رنگهای آلی. رنگ های معدنی بیشتر از نمک های معدنی تشکیل شده اند. هنگام رنگرزی، قطعات آلومینیومی به ترتیب در دو محلول ترکیبی A و B خیس می شوند تا ترکیبات رنگی برای رسیدن به هدف رنگرزی تولید شود.

پروفیل آلومینیوم آدانایز
پروفیل آلومینیوم آدانایز
مزایای آنادایز کردن پروفیل آلومینیوم
 • آنادایز کردن سبب مقاومت پروفیل آلومینیوم در برابر خوردگی می شود: شرایط جوی متفاوت و رطوبت بالا سبب خوردگی قطعات می شود از این رو پروفیل آلومیینوم را آنادایز می کنند تا لایه ای حفاظتی روی آن ایجاد شده و طول عمر پروفیل های آلومینیوم افزایش یابد.
 • آنادایز سبب رنگ پذیری پروفیل های آلومینیوم می شود: از آنجایی که با آنادایز کردن لایه ای شیمیایی روی پروفیل ایجاد می شود بنابراین رنگ روی آن ها بسیار بهتر می نشیند.
 • پروفیل های آلومینیوم ظاهری زیبا تر پیدا می کنند: آندایزینگ با ایجاد لایه مات یا براق ظاهری مناسب به پروفیل های آلومینیوم می بخشد و تنوع رنگی را در آن ها بالا می برد و از همین جهت دست طراحان برای انتخاب رنگ ها باز تر می شود.

سوالات متداول

از کجا می توان پروفیل آلومینیوم آنادایز تهیه کرد؟

فروشگاه آلوم آنلاین سال ها در زمینه خرید و فروش پروفیل آلومینیوم، ورق آلومینیوم و محصولات آلومینیومی دیگر فعالیت می کند. جهت خرید پروفیل آلومینیوم آنادایز و اطلاع از وضعیت قیمت ها با کارشناسان آلوم آنلاین تماس بگیرید. 02133115500 .

هزینه پروفیل آلومینیوم آنادایز چقدر است؟

به دلیل نوسانات قیمت بازار جهت اطلاع از قیمت دقیق و به روز پروفیل آلومینیوم آنادایز با کارشناسان آلوم آنلاین تماس بگیرید 02133115500

مزایای پروفیل آلومینیوم آنادایز کدام اند؟

از مزایای آندایزینگ می توان به ماندگاری، ثبات رنگ، سهولت در تعمیر و نگهداری، سلامت و امنیت اشاره کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *